رنگ پودری الکترواستاتیک

خدمات مربوط به رنگ کوره ای به این صورت اجرا می شود که پس از تولید قطعات طبق نقشه و تایید نهایی، انجام مراحل برش لیزری، خمکاری، جوشکاری و … تا اتمام کار، به در خواست مشتریان گرامی، امکان رنگ آمیزی قطعات به روش رنگ پودری الکترواستاتیک در اسرع وقت و بالا ترین کیفیت انجام می گردد.
مجموعه شیروش موتور از بهترین مراکز خدمات ارائه دهنده در این زمینه می باشد و با استفاده از مرغوب ترین رنگ پودری الکترواستاتیک، قطعات مورد نیاز شما را پوشش داده و با رعایت استاندارد های مورد نظر، محصولی مطلوب را برای شما فراهم می نماید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خدمات رنگ کوره ای پودری با شیروش موتور تماس حاصل نمائید.

رنگ کوره ای الکترواستاتیک

رنگ کوره ای یا رنگ الکترواستاتیک، نوعی رنگ صنعتی به شمار می آید که در دو نوع رنگ های پودری و رنگ های مایع کوره ای در صنایع رنگ و پوشش تولید می شوند و کاربردهای گسترده ای در حوزه رنگ آمیزی انواع سطوح فلزی دارند.
به عبارت دیگر، رنگ های پودری الکترواستاتیک، بهترین نوع رنگ صنعتی به شمار می روند که دارای کمترین آثار مخرب زیست محیطی بوده و سلامتی کارگران را تهدید نمی کنند.
در حال حاضر طیف گسترده ای از انواع رنگ کوره ای برای رنگ آمیزی سطوح مختلف به کار می روند. انتخاب استفاده از رنگ الکترواستاتیک پودری یا مایع به نظر کارخانه های مصرف کننده بستگی دارد اما به نظر می رسد رنگ های پودری کوره ای، بهترین گزینه برای صنایع فلزی باشند که امروزه کاربرد فراوانی نیز دارند.

نمونه کار ها


       رنگ پودری الکترواستاتیک                                      رنگ پودری الکترواستاتیک                                      رنگ پودری الکترواستاتیک

       رنگ پودری الکترواستاتیک                                      رنگ پودری الکترواستاتیک                                      رنگ پودری الکترواستاتیک

       رنگ پودری الکترواستاتیک                                      رنگ پودری الکترواستاتیک

فرآیند رنگ آمیزی با رنگ کوره ای

فرآیند رنگ آمیزی با رنگ کوره ای یا الکترواستاتیک، شامل عملیاتی است که طی آن، رنگدانه های پودری یا در حقیقت، همان پیگمنت های جامد به واسطه پیوندهای شیمیایی و فرآیندهای الکتریکی بر روی سطوح مورد نظر قرار می گیرند.
ذرات رنگ های کوره ای از طریق تجهیزات خاص به روی سطح، پاشیده می شوند. در این حالت، سطوح فلزی، رنگدانه هایی که دارای بار منفی هستند را به سمت خود جذب می کنند؛ ذرات رنگ به واسطه بار منفی، سریعاً به سمت بارهای مثبت سطح فلزی جذب شده و روی آن قرار می گیرند.
رنگ آمیزی با رنگ های کوره ای، مؤثرترین تکنیک رنگ آمیزی سطوح فلزی محسوب می شود و کاربردهای متنوعی را تحت پوشش قرار می دهد.

انواع شیوه‌های رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک

  • پیش گرما
  • پس گرما
  • مشعل پاش
  • مادون‌قرمز

روش پیش گرما

در این روش در ابتدا قطعه مورد نظر به اندازه کافی حرارت دریافت کرده و سپس رنگ بر آن اسپری می‌شود. رنگ‌آمیزی به شیوه پیش گرما ویژگی‌هایی دارد که برخی از آن‌ها شامل این موارد است. در این روش میزان چسبندگی رنگ به قطعه زیاد است.
رنگ الکترواستاتیک در برابر کنده شدن، خراشیدگی و جدا شدن مقاومت بالایی خواهد داشت. این روش جهت رنگ آمیزی قطعات خیلی کوچک با پیچیدگی زیاد و همچنین قطعات با ضمانت بالا مناسب می باشد.

روش پس گرما

این شیوه از رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک متداول‌ترین شیوه در ایران است. در این روش ابتدا قطعه رنگ‌آمیزی شده و بعد در معرض گرما قرار می‌گیرد.
روش پس گرما شیوه‌ای است که نسبت به دیگر شیوه‌های رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک آسان‌تر بوده و آموزش دادن آن به افراد نیز راحت‌ تر خواهد بود.
راه‌اندازی تجهیزات این نوع از رنگ‌آمیزی به نسب دیگر شیوه‌ها ارزان‌تر است. روش پس گرما هم به شیوه دستی و هم به روش اتوماتیک قابلیت اجرا دارد. در هر دو مدل دستی و اتوماتیک سرعت خروجی آن بالا بوده و کیفیت رنگ آن نیز مطلوب است.

شیوه مشعل پاش

در این نوع از رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک، تفنگ پاشش هم‌زمان که پودر رنگ را به سمت قطعه هدایت می‌کند، شعله را نیز به آن سمت هدایت کرده و رنگ را می‌پزد.
این شیوه، رنگ‌آمیزی در نقاط دورافتاده و کم امکانات را میسر می‌کند، به کوره نیازی ندارد و به برق نیز نیاز ندارد. چون کمپرسور آن دیزلی یا بنزینی است؛ اما باید در نظر داشت که رنگ‌آمیزی با روش مشعل پاش رنگی را ایجاد می‌کند که در برابر خراشیدگی و کندگی مقاوم نیست. 

شیوه مادون‌قرمز

در شیوه مادون‌قرمز در ابتدا فرآیند رنگ‌آمیزی به وسیله ربات یا تفنگ انجام گرفته و بعد از آن قطعه یا قسمت رنگ شده را زیر لامپ مخصوص (مادون‌قرمز) قرار می‌دهند تا سخت شود.
این شیوه مناسب قطعاتی است که بزرگ‌تر از ورودی کوره‌های پخت هستند. با استفاده از شیوه مادون‌قرمز می‌توان بخشی از یک قطعه بزرگ را رنگ‌آمیزی کرد. 
رنگ نمودن انواع قطعاتی که دارای ملحقاتی قابل اشتعال و تغییر حالت هستند و امکان قرار گرفتن آن ها در کوره میسر نیست، به روش مادون قرمز انجام می شود.