گروه خبري : تکنولوژی و طبیعت گردی
تاريخ انتشار : 1402/02/04 - 17:39
كد :25

بادی فنس چیست

بادی فنس دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد اما یکسری از این ویژگی ها که آن را بیش از پیش به پوشش‌های نانو سرامیک مشابه می‌سازد. خاصیت آبگریزی آن است بادیفنس مانند پوشش‌های نانو سرامیکی آب‌گریز است و خاصیت هیدروفیبیک دارد.

بادی فنس چیست؟ در این مقاله قصد داریم به شما اطلاعاتی جامع در مورد بادی فنس بدهیم یکی از جدیدترین پوشش‌های مورد استفاده برای مقاوم‌سازی بدنه اتومبیل‌ها می باشدکه بتازگی وارد بازار ایران هم شده است. بادیفنس نوعی پوشش بدون رنگ و شفاف است که می‌تواند از بدنه خودرو در برابر ضربات مختلف محافظت کند. 
بادی فنس برخلاف پوشش‌های نانو سرامیک، این محصول به صورت کیت عرضه می‌شود و برای تمام قسمت‌های پیکره خارجی خودرو قابل استفاده است. همچنین بادیفنس را می‌توان برای اجزای بدنه خودرو استفاده کرد، متخصصان حوزه خدمات خودرو قادر هستند با بهره‌گیری از روکش بی‌رنگ بادیفنس برای مقاوم‌سازی چراغ‌ها و آینه‌های جانبی نیز استفاده کنند. 
به همین منظور روکش بادیفنس توسط برندهای گوناگونی در بازارهای جهانی عرضه می شود که معروف‌ترین آن‌ها برند هکسیس می باشد. بادیفنس به صورت کلی شفاف است و به دو شکل مات و براق در بازار عرضه می شود؛ استفاده از بادیفنس براق و مات در نحوه حفاظت از خودرو تفاوتی ندارد.

 

بادی فنس چیست

کاور بدنه خودرو

کاربرد بادی فنس

بادیفنس دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد اما یکسری از این ویژگی ها که آن را بیش از پیش به پوشش‌های نانو سرامیک مشابه می‌سازد. خاصیت آبگریزی آن است بادیفنس مانند پوشش‌های نانو سرامیکی آب‌گریز است و خاصیت هیدروفیبیک دارد؛ از همین رو شما با استفاده از روکش‌های بادیفنس دیگر نگران کثیف شدن بدنه خودرو خودتان نخواهید بود، زیرا به راحتی و با بهره‌گیری از یک دستمال نرم و تمیز می‌توانید سخت‌ترین لکه‌ها را در عرض چند ثانیه تمیز کنید.
 خاصیت هیدروفیبیکی یا آب گریز بودن پوشش‌های بادیفنس باعث می شود که این روکش‌ها برای فصول سرد سال بسیار مناسب باشند؛ زیرا یکی از عناصر آسیب رسان به رنگ بدنه خودروها، آب باران و برف است. همچنین پوشش‌های بادیفنس قادر هستند بخش قابل توجهی از اشعه مضر خورشیدی مانند فرا بنفش توسط نور آفتاب را دفع کنند؛ از همین رو بسیاری از پوشش‌های بدون رنگ بادیفنس برای ایجاد یک روکش مقاوم روی سطح شیشه خودرو خود استفاده می‌کنند.

ویژگی مهم بادی فنس

از مهم ترین ویژگی های این محصول می توان به خود ترمیم بودن آن اشاره نمود. خاصیت خود ترمیم بودن پوشش‌های بادیفنس سبب می شود که پس از برخورد ضربه به بدنه اتومبیل شما، آثار آسیب به سرعت محو شود و هیچ گونه خط و خش روی بدنه خودرو شما دیده نشود؛ البته این موضوع بیشتر برای خراش‌های سطحی صدق می‌کند اما به صورت کلی این ویژگی سبب شده است که پوشش بادیفنس نسبت به پوشش‌های نانو سرامیک بسیار مقاوم‌تر باشد. 
البته مراقبت از روکش‌های بی رنگ بادیفنس نسبت به پوشش‌های نانو سرامیکی کمی سخت‌تر و حداقل یک هفته پس از نصب این پوشش‌ها نباید هیچگونه آب و یا مواد شوینده به بدنه اتومبیل شما برخورد کند. همچنین در زمان شستشوی بدنه نباید از فشار آب زیاد برای شستشو استفاده کرد، زیرا ممکن است پوشش بادیفنس از روی بدنه جدا شود و یا آسیب ببیند اما به صورت کلی شما با استفاده از روکش‌های مقاوم بادیفنس به ندرت نیاز به کارواش پیدا می‌کنید.